Bērnu aprūpe – nepilna laika darbs un valodu kursi

Laipni lūdzam ALMANCAX FORUMOS. VISU MEKLĒTO INFORMĀCIJU PAR VĀCIJU UN VĀCU VALODU VARAT ATRAST MŪSU FORUMOS.
    istanbullu ir
    Dalībnieks

Sveiki;

Tüm Almancax üyelerine selamlar

1 yaşındaki oğlumuz ile önümüzdeki ay Almanya'ya yerleşiyoruz. Eşim Alman vatandaşı.

Ben Türkiye'deki işimden istifa ettim. Eşim Almanya'da iş buldu.

1) Çocuğa ilk aylarda ben bakacağım. Kindergeld'in dışında devletin bir yardımı oluyor mu? Sanırım Alman vatandaşlarına çocuğu bakarken bir yardım sağlanıyormuş , yabancılara uygulanıyor mu?

2) İstifa ettiğim TR'deki şirket için evden part-time çalışabilirim belirli bir ücret karşılığında. Bu eşimin vergi sınıfını (steuerclasse) değiştirir mi? Bize negatif yada pozitif bir etkisi olur mu?

3) Çocukla ben ilgileneceğim için devlet beni dil kursuna gitmeye zorlayabilir mi?  Türkiye Goethe'den A2 belgem var.

Bu konularda deneyimli Almancax üyelerinin değerli yorumlarını bekliyorum.

Ar cieņu,

Kaan
    Dalībnieks

1) Emin değilim ama evin toplam geliri 1200€ nun altındaysa Kindergeld haricinde bir destek alacağınızı sanmıyorum, bu konuda Alman veya farklı bir ülkenin vatandaşı olmada bir ayrıcalık yapıldığını sanmıyorum.

2) Evden part-time çalıştığınıza TR'den size banka yolu ile yapılan ödemelerde bir süre sonra dikkat çekerse sorun yaşayabilirsiniz.

Steuerclasse hakkında
    https://www.steuerklassen.com/steuerklassenrechner/
    bu adresten hesaplama yapabilirsiniz. Bu durumda sizin gelirinizin nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz.

3) Sürekli oturum için sizden mutlaka B1 istenecektir. Aksi taktirde yıllık sürekli bedel ödeyerek uzattırmak zorunda kalırsınız. Bir ara bir forumda Almanya'da kursa gitmeden direkt Goethe'de B1 sınava girerek aldığı sertifika ile sınırsız oturum alındığını okumuştum. Eğer A2 seviyesinde bilginiz iyiyse B1'e hazırlanmanızın zor olmayacağını düşünüyorum. 

Tiek rādīta 1 atbilde (kopā 1)
  • Lai atbildētu uz šo tēmu Jums ir jāpiesakās.